Yin Li became appointed governor of Sichuan province Yang Xingping served as vice governor – -www.h4610.com

By admin. Filed in Home Products & Services  |  
TOP del.icio.us digg

Yin Li served as governor of Sichuan Province, positive   Yang Xingping as vice governor of local leadership, people.com.cn people.com.cn February 1 Beijing Xinhua (Tang Jiayi) according to the "Sichuan daily" news, the afternoon of January 29th, Sichuan Province, the four meeting of the twelve National People’s Congress held its third plenary meeting, Yin Li was elected governor of Sichuan Provincial People’s government, Huang Yanrong, Liu Zuoming deputy director of the provincial people’s Congress, Yang Xingping, vice governor of the people’s Government of the province, the provincial people’s Congress Standing Committee Secretary General Jiao Weixia, Shi Yudong, Wu Qungang, Yuan Xianfeng, Huang Jianfa, Fang Fang to the provincial people’s Congress Standing committee. According to people.com.cn database shows local leaders, Yin Li since 2015 served as Deputy Secretary of the provincial Party committee, Sichuan provincial Party Committee Propaganda Department minister in January 2016, served as acting governor of Sichuan province; Huang Yanrong previously served as vice governor of Sichuan province in January 2016, resigned as deputy governor positions; Liu Zuoming is the ABA committee secretary; Yang Xingping previously served as vice chairman of the CPPCC Sichuan province. The resume of Yin Li Yin Li Yin Li, male, Han nationality, born in August 1962, Shandong Linyi people, joined the Communist Party in September 1987 June 1983 China, to participate in the work of graduate health economics and health management of Russian Academy of Medical Sciences, graduate degree, doctor of medicine. 1980.09 Shandong Medical University Department of medicine medical school 1986.07 Shandong Medical University Health Department of social medicine and health management professional postgraduate (during the period: 1987.09-1988.06 Shanghai Institute of foreign languages study abroad personnel training and learning) research in health economics and health management professional doctoral research office of the State Council 1993.11 1988.11 Russian Academy of Medical Education Division 1994.11 cadres of the Research Office of the State Council jiaokewenwei division chief, deputy director of the Research Office of the State Council 1997.04 Social Development Research Department of Research Office of the State Council 1999.12 social development research department assistant inspector (during the period: 2001.03-2001.06 Central Party School of the central state organs, learning 2002.08-2003.04; visiting scholar at the Harvard University) 2003.05 Research Office of the State Council Social Development Research Department inspector general office of the Ministry of health 2003.05 deputy director (bureau) director of International Cooperation Department of the Ministry of Health (2003.10 training young cadres to learn 2005.03-2006.01 Central Party school year: the Vice Minister of the Ministry of health, 2008.09) 2006.07 Office of the Ministry of health director of Party members (during the period: 2009.07-2011.08 the Central Committee for comprehensive management of Social Security Committee) deputy minister, 2012.02 party members of the Ministry of health, the State Food and Drug Supervision Administration Bureau, Party Secretary of the 2013.04 state food and drug administration deputy director, deputy party secretary, deputy secretary of the provincial Party committee, deputy director of the national health and Family Planning Commission of Sichuan province 2015.03 Deputy Secretary of Sichuan provincial Party Committee Propaganda Department minister (2015.04 and 2016.01) Deputy Secretary of Sichuan Provincial CPC committee; 尹力转正任四川省省长 杨兴平任副省长–地方领导–人民网 人民网北京2月1日电 (唐嘉艺)据《四川日报》消息,1月29日下午,四川省十二届人大四次会议举行第三次全体会议,选举尹力为四川省人民政府省长,黄彦蓉、刘作明为省人大常委会副主任,杨兴平为省人民政府副省长,焦伟侠为省人大常委会秘书长,石玉东、吴群刚、房方、袁险峰、黄建发为省人大常委会委员。 据人民网地方领导资料库显示,尹力自2015年起任四川省委副书记、省委宣传部部长,2016年1月出任四川省代省长;黄彦蓉此前担任四川省副省长,2016年1月辞任副省长职务;刘作明现任阿坝州委书记;杨兴平此前担任四川省政协副主席。 尹力同志简历 尹力 尹力,男,汉族,1962年8月生,山东临邑人,1983年6月加入中国共产党,1987年9月参加工作,俄罗斯医学科学院卫生经济与卫生事业管理专业毕业,研究生学历,医学博士。 1980.09 山东医科大学医学系医学专业学习 1986.07 山东医科大学卫生系社会医学与卫生事业管理专业硕士研究生(其间:1987.09-1988.06上海外国语学院出国留学预备人员培训部学习) 1988.11 俄罗斯医学科学院卫生经济与卫生事业管理专业博士研究生 1993.11 国务院研究室教科文卫司干部 1994.11 国务院研究室教科文卫司副处长 1997.04 国务院研究室社会发展研究司处长 1999.12 国务院研究室社会发展研究司助理巡视员(其间:2001.03-2001.06中央党校中央国家机关分校学习;2002.08-2003.04美国哈佛大学访问学者) 2003.05 国务院研究室社会发展研究司巡视员 2003.05 卫生部办公厅副主任(正局级) 2003.10 卫生部国际合作司司长(其间:2005.03-2006.01中央党校一年制中青年干部培训班学习) 2006.07 卫生部办公厅主任 2008.09 卫生部副部长、党组成员(其间:2009.07-2011.08中央社会治安综合治理委员会委员) 2012.02 卫生部副部长、党组成员,国家食品药品监督管理局局长、党组书记 2013.04 国家食品药品监督管理总局副局长、党组副书记,国家卫生和计划生育委员会副主任 2015.03 四川省委副书记 2015.04 四川省委副书记、省委宣传部部长(兼) 2016.01 四川省委副书记,省政府代省长、省长,省委宣传部部长(兼) 第十八届中央候补委员,省十二届人大代表。 (人民网资料 截至2016年2月) 黄彦蓉同志简历 黄彦蓉 黄彦蓉,女,汉族,1955年11月生,山西夏县人,1982年1月加入中国共产党,1974年8月参加工作,中央党校经济管理专业毕业,中央党校研究生学历,高级工程师。 1974.08 四川省成都市龙泉驿区大兴公社知青 1976.12 四川省旭光仪器厂工人 1978.03 西南农学院农机系农机化专业学习,获农学学士学位 1982.01 四川省成都市金牛区农机局工作 1984.01 四川省成都市金牛区农机局副局长、局长 1986.05 四川省成都市金牛区科委主任、科协主席 1987.03 四川省成都市金牛区副区长 1989.06 四川省农机局副局长 1996.12 四川省农机局局长、党组书记(其间:1998.09-1999.07中央党校一年制中青班学习) 1999.12 四川省雅安地委副书记、行署专员 2000.12 四川省雅安市委副书记、市长(1998.09-2001.07中央党校经济管理专业研究生班学习) 2002.05 四川省委常委,雅安市委副书记、市长 2002.06 四川省委常委、省总工会主席(其间:2003.03-2003.05中央党校省部级干部进修班学习) 2003.08 四川省委常委、省总工会主席,全国妇联副主席(兼) 2003.09 中华全国总工会副主席、书记处书记、党组成员,全国妇联副主席(兼) 2006.12 四川省政府副省长、党组成员(其间:2011.09-2011.11中央党校省部级干部进修班学习) 2016.01 四川省人大常委会副主任 十届、十一届、十二届全国人大代表,九、十届省委委员,省十一届、十二届人大代表。 (人民网资料 截至2016年2月) 刘作明同志简历 刘作明 刘作明,男,汉族,1957年9月生,山东龙口人,1980年4月加入中国共产党,1975年10月参加工作,西南政法学院法律专业毕业,大学学历,法学学士。 1975.10 河南舞阳钢铁公司矿山公司工人 1978.10 西南政法学院法律专业学习,获法学学士学位 1982.08 西北政法学院刑法教研室助教 1984.11 四川省重庆市人民检察院工作(其间:1986.02任助理检察员) 1987.03 四川省荣昌县人民检察院党组副书记、检察长、党组书记 1992.05 四川省人民检察院反贪局副局长(其间:1992.07任正处级检察员) 1993.03 四川省人民检察院反贪局局长 (其间:1994.12-1996.02挂职任成都市人民检察院副检察长、党组成员) 1996.03 四川省人民检察院党组成员、反贪局局长 1998.06 四川省人民检察院副检察长、党组成员 2000.11 四川省委政法委副书记(正厅级) 2005.05 四川省委政法委副书记、省委维稳办主任 2007.07 四川省司法厅厅长、党委书记,省委维稳办主任(其间:2007.09兼任省监狱管理局第一政委;2007.11任省委政法委委员) 2007.11 四川省司法厅厅长、党委书记、省监狱管理局第一政委 2011.02 四川省委副秘书长(正厅级) 2012.02 四川省阿坝州委书记(其间:2012.05任阿坝军分区党委第一书记) 2016.01 四川省人大常委会副主任,阿坝州委书记 中共十八大代表,十届省委委员,省十二届人大代表。 (人民网资料 截至2016年2月) 杨兴平简历 杨兴平 杨兴平,男,汉族,1965年12月生,四川成都人,1994年3月加入致公党,1984年7月参加工作,四川教育学院历史系毕业,大学学历,副教授。 1981.09 四川省双流师范学校普师班学习 1984.07 四川省成都市第14中学教师、校团委书记、教导处副主任、校工会副主席(其间:1987.08-1992.06四川教育学院历史系历史专业学习) 1996.08 四川省成都市锦江中学副校长、高级教师 1999.07 致公党成都市委副主委、成都市第31中学校长 (1998.07-2000.06四川师范大学政法学院研究生课程进修班学习) 2001.01 致公党成都市委副主委、市教委副主任(其间:2001.10-2002.01中央社会主义学院第8期民主党派干部培训班学习) 2005.03 致公党成都市委副主委,成都职业技术学院院长、副教授 2006.10 致公党成都市委主委,成都职业技术学院院长、副教授 2007.04 致公党四川省委副主委、成都市委主委,成都职业技术学院院长、副教授 (2007.03-2007.06国家行政学院第20期厅级干部进修班学习) 2008.01 致公党四川省委副主委、成都市委主委,成都市政协副主席,成都职业技术学院院长、副教授 2008.04 致公党四川省委副主委、成都市委主委,成都市政协副主席 2012.06 致公党中央常委、四川省委主委、成都市委主委,成都市政协副主席 2012.12 致公党中央常委、四川省委主委,成都市政协副主席 2013.01 四川省政协副主席,致公党中央常委、四川省委主委,成都市政协副主席 2013.03 四川省政协副主席,致公党中央常委、四川省委主委(其间:2015.10-2015.12国防大学第47期省部班学习) 2016.01 四川省副省长,致公党中央常委、四川省委主委 十一届全国人大代表,十二届全国政协委员,九届省政协委员,十届省政协常委,十一届省政协委员,省十二届人大代表。 (人民网资料 截至2016年2月) 更多频道原创 更多人事任免 点击查询更多地方领导资料 相关新闻:  相关的主题文章:

Comments are closed.